به ما ملحق شو!
تماس با ما!
ما رو دنبال کن!
استفاده غیر تجاری
«کاشی هفت رنگ» اصفهان به ثبت جهانی رسید
«کاشی هفت رنگ» اصفهان به ثبت جهانی رسید ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

به گزارش «دنیای سفر» از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان، امیر کرم زاده روز سه شنبه افزود: کاشی هفت رنگ اصفهان سومین رشته صنایع دستی این استان است که پس از «میناکاری» و «پارچه قلمکار» موفق به دریافت نشان جغرافیایی بین المللی شد.

وی با بیان اینکه تعداد دیگری از رشته های صنایع دستی اصفهان در حال ثبت جهانی شدن هستند، اظهار کرد: زمانی که این رشته ها نشان جغرافیایی بین المللی دریافت کنند یعنی در سطح جهان به نام این منطقه ثبت می شود.

کرم زاده تصریح کرد: تدوین پرونده ثبت جهانی کاشی هفت رنگ اصفهان توسط معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی و با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان و اتحادیه صنایع دستی اصفهان به نتیجه رسید.

به گفته وی، اطلاعات جامعی درباره مهارت کاشی هفت رنگ مانند نوع هنر، قدمت و تعداد کارگاه های تولیدی فعال در سال گذشته جمع آوری شد و این پرونده اردیبهشت امسال موفق به دریافت نشان جغرافیایی شد.

به گزارش ایرنا، ۲ رشته صنایع دستی میناکاری و قلمکاری اصفهان خرداد سال گذشته به ثبت جهانی رسید و موفق به دریافت نشان جغرافیایی بین المللی شد.

کاشی در معماری سنتی ایران و به ویژه اصفهان استفاده زیادی داشته است و به همین دلیل از دیرباز هنرمندان کاشی کار اصفهان این مهارت را دنبال کرده اند.

کارگاه های زیای در شهر اصفهان به تولید کاشی هفت رنگ مشغول هستند اما محله «دهنو» این شهر با بیش از ۱۰۰ کارگاه قطب تولید این نوع کاشی است.

صفویه، دوره رونق استفاده از کاشی هفت رنگ است اگر چه این هنر کم و بیش در زمان تیموریان نیز مورد استفاده قرار می گرفت؛ بناهای شاخصی در اصفهان از جمله مسجد امام (جامع عباسی) و شیخ لطف الله در میدان امام (نقش جهان) تزیینات بی نظیری از کاشی هفت رنگ دارند.

اصفهان در سال ۱۳۹۴ بعنوان نخستین شهر ایرانی به عضویت شبکه شهرهای خلاق یونسکو(سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد) در زمینه صنایع دستی و هنرهای مردمی درآمد و همچنین توسط شورای جهانی صنایع دستی، عنوان «شهر جهانی صنایع دستی» به آن اعطا شد.

۶۰۲ رشته صنایع دستی در دنیا شناسایی شده که ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۲۰۰ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.

شما به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

(5/1)

نظرات

ارسال دیدگاه

لغو پاسخ