به ما ملحق شو!
تماس با ما!
ما رو دنبال کن!
استفاده غیر تجاری
قطار

سفر با قطار یکی از بهترین تجارب سفر برای هر کسی است که عاشق سفر و گشت و گذار است. این نوع سفر محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین مسافرت با یک وسیله نقلیه پس از هواپیماست. مناظر زیبای طبیعی را می‌توان از پنجره قطار دید و هم‌زمان می‌توان سفری امن را در کنار خانواده یا دوستان تجربه کرد. همچنین سفر با قطار نسبت به سفرهای هوایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. شاید شما هم سؤالاتی درباره این نوع سفر زمینی داشته باشید. سؤالاتی درباره انواع قطار و خرید بلیت و قوانین مربوط آن. در این مقاله راهنمای جامع سفر با قطار را در اختیار شما می‌گذارد.

انواع سفر با قطار

یکی از اولین سؤالاتی که ممکن است ذهنتان را به خود مشغول کرده باشد این است که انواع سفر با قطار چیست؟ در همه جای دنیا دو نوع اصلی سفرهای ریلی وجود دارد: سفرهای داخلی و سفرهای خارجی. سفرهای خارجی به آن دسته از سفرهایی گفته می‌شود که شما از مبدأ شهری در کشور خودتان به مقصد کشوری خارجی مسافرت می‌کنید و در واقع میان کشورها جابه‌جا می‌شوید. سفرهای داخلی هم همان‌طور که از اسم آن مشخص است به سفر با قطار از یک مبدأ شهری در داخل کشور به مقصد شهری دیگری در داخل کشور گفته می‌شود. در ادامه به معرفی مسیرهای ریلی سفرهای خارجی و داخلی با قطار می‌پردازیم.

مسافرت خارجی با قطار

یکی از جذاب‌ترین انواع مسافرت به کشورهای دیگر سفر با قطار است! در این نوع سفر زمینی می‌توانید طبیعت کشور خودتان را با کشورهای دیگر مقایسه کنید و از مسیر لذت ببرید. از جمله مسیرهای ریلی سفرهای خارجی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • خط ریلی تبریز به وان (ترکیه): در این سفر نیازی به ویزا نخواهید داشت.
  • خط ریلی آستارا به باکو (آذربایجان): در این مسیر ریلی باید در ایستگاه آستارا ویزای خود را نشان بدهید.
  • خط ریلی مشهد به نخجوان: در این سفر نیازی به ویزا نخواهید داشت.
  • خط ریلی تبریز به آنکارا (ترکیه): در این سفر اول باید به شهر وان بروید، آنجا گذرنامه‌ خود را نشان بدهید و سپس در ایستگاه تاتون سوار قطار ترکیه‌ای شوید و به سمت آنکارا بروید.
  • خط ریلی گرگان به ترکمنستان: برای این سفر به ویزا نیاز دارید.

مسافرت داخلی با قطار

یکی دیگر از انواع بسیار مهم و پررفت و آمد سفر با قطار، سفرهای داخلی است. همه ما از همان کودکی تجربه سوار قطار شدن را داریم. صدایی که قطار به هنگام حرکت ایجاد می‌کند حتی در بازی‌های دوران کودکی ما حضور داشت. همان‌طور که گفتیم مسافرت داخلی با قطار به سفرهای بین‌شهری از طریق مسیرهای ریلی گفته می‌شود. کشور ما ایران دارای مسیرهای ریلی داخلی زیاد و پرترددی است که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی از آن استفاده می‌کنند.

معرفی مسیر ریلی ایران

گفتیم که در کشور خودمان مسیرهای ریلی بسیار خوبی برای سفرهای بین‌شهری وجود دارد و استفاده از آنها نسبت به سفرهای هوایی بسیار مقرون به صرفه‌تر بوده و نسبت به سفر با ماشین و اتوبوس راحتی و لذت بیشتری را به شما عرضه می‌کند. در ادامه به معرفی مسیرهای ریلی معروف و پرتردد کشور خودمان می‌پردازیم.